Original Play

Original Play (Zabawa pierwotna) to program oparty na wieloletniej pracy badawczej nad zachowaniami towarzyszącymi zabawie dzieci, dorosłych i dzikich zwierząt prowadzonej przez dr Freda Donaldsona.

Zabawa pierwotna jest procesem, który zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i możliwość wyrażania siebie. Tworzy optymalne warunki dla rozwoju kreatywności i uczenia się. Sprzyja również możliwości adaptacji do zmieniających się warunków. Dodatkowo jest alternatywą dla agresji i przemocy, bez użycia siły, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia własnej wartości i nie naruszaniu tego poczucia u innych.

Original Play dąży do:

• poprawy relacji – między osobami oraz w grupie poprzez zastąpienie agresji i przemocy w relacjach międzyludzkich uprzejmością i miłością,
  • zapewnienia doświadczeniu każdemu dziecku poczucia bezpieczeństwa i miłości.

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci uczestniczą w programie „Original Play”.  Dodatkowo, elementy zabawy wykorzystywane są przez nauczycieli w sytuacjach codziennych, kiedy pojawiają się trudne zachowania u dzieci.

Mają one na celu zmianę niepożądanego zachowania dziecka na takie, które będzie służyło komunikowaniu potrzeb i rozumieniu ich przez otoczenie.

Informacja została przygotowania na podstawie strony www.originalplay.pl